Maľovaný včelí úľ B10 - ležan

1 hodnotenie
 
  • 1 z 3
 

Vyrobené na Slovensku. Včelí úľ ležan B - 22 rámikový, maľovaný

Dostupnosť Na objednávku
€218    
Kód tovaru 1360
Kategória Včelí úľ ležan
 

Včelí úľ ležan B - 22 rámikový, maľovaný. Skladá sa z vysokého dna s nerezovým vyťahovacím sitom, stavebnou zábranou a podmetovou podložkou z PVC plastu a dreva, ktorou sa dá dno úplne uzavrieť, nádstavku zatepleného polystyrénom hrúbky 20 mm, zvislou materskou mriežkou, zvislou prepážkou a dreveného odvetraného vrchnáka. K včeliemu úľu je možné zakúpiť i oplechovanie a do dna peľochytnú sadu.

Dodávame ho bez rámikov s medzistienkami, fotka je ilustračná.

K včeliemu úľu ležan je možné zakúpiť i oplechovanie vrchnáka.

Včelí úľ ležan je jednoradý úľ s medníkom vedľa plodiska, alebo s plodiskom v jednej rade. Rámiky má na pozdĺžnu alebo priečnu stavbu. Včelí úľ ležan býva 18-24 rámikový, s dvoma česnovými otvormi. Všetky rámiky v ležane sú prístupné zvrchu po otvorení striešky. Majú jednoduchú konštrukciu, veľmi dobre sa v nich včelári. Včelí úľ ležan je vhodný na pevné stanovište , no i na kočovanie. Manipulácia s ležanmi je jednoduchá a výhodná hlavne pre starších včelárov a tiež pre ženy. Výnos je podobný ako u normálnych nádstavkových úľoch.

Plodisko a medník tvorí vo včeľom úli ležan jeden celok. Do stredu úľa sa dáva zvislá materská mriežka, ktorá tesne prilieha na na spodok dna a bočné steny úľa. Zabraňuje prechodu matky do medníka. Materské mriežky môžu byť i dve - stredné rámiky tvoria plodisko a okrajové za mriežkami tvoria medník. Čiastočne zabraňujú rojeniu rozširovaním plodiska do strán.

Výhoda v jarnom období je, že včelár včelstvo  rozširuje postupne do naplnenia  celého priestoru pevnou prekážkou, ktorú posúva ďalej od plodiska.

V tomto type úľa môžeme spraviť odloženca tak, že polovicu včelstva (plod, zásoby) rozdelíme na dve časti pevnou prepážkou. V jednej časti necháme matku a do druhej časti vložíme rámik s čerstvým i zaviečkovaným plodom, včelstvom a so zaviečkovanou materskou bunkou.

Hmotnosť 25 kg