Apidez

2 hodnotenia
 
 

APIDEZ  ekologický veterinárny prípravok pre včely obsahujúci tymol a jedľový olej určený na podporu a prevenciu liečby VARROÁZY. EXSP: 02.2025

Dostupnosť Skladom
€8,10    
Kód tovaru 407
Kategória Liečivo pre včely
 

APIDEZ je ekologický veterinárny prípravok. Balenie obsahuje 10 ks drevených dyhových pásikov s veľkosťou 200 x 20 x 0,8 mm svetložltej až hnedej farby s vôňou esenciálneho oleja. APIDEZ obsahuje ako účinné látky tymol 60 mg a jedľový esenciálny olej 80 mg / pásik. APIDEZ je schválený ako veterinárny prípravok bez predpisu veterinárneho lekára. Je určený na prevenciu a podporu liečby varroázy včiel.

APIDEZ je netoxický, nehromadí sa vo včelích produktoch a vďaka silnému jedľovému esenciálnemu oleju nespôsobuje rezistentné populácie kliešťov. Má výrazný akaricídny a odpudzujúci účinok proti dospelým formám klieštika. Apidez nie je návykový, je ľahko použiteľný, podporuje prirodzenú obranyschopnosť včelstiev.

Tymol sa spolu s karvakrolom nachádza v tymianovom a oreganovom éterickom oleji. Nie je leptavý ,ani karcinogénny, je rozpustný v alkohole a len mierne vo vode. Tieto látky používali Egypťania pri mumifikácii, pretože majú veľkú schopnosť ničiť baktérie a huby. Úspešne sa tymol celosvetovo používa pri likvidácii klieštika. Tiež sa využíva aj ako anestetikum.

Jedľový éterický olej obsahuje látky ako bornylacetát, kamfén, α-pinén, ktoré majú výrazné larvicídne, antibakteriálne a repelentné vlastnosti. Inhalácia bornylacetátu spôsobuje relaxáciu autonómneho nervového systému, preto je jedľový éterický olej veľmi obľúbený pre jeho upokojujúce účinky.

Použitie APIDEZU je veľmi jednoduché. 2 pásiky APIDEZU sa umiestnia do úľa s 10-12 obsadenými rámikmi (3-4 ulička z každého okraja úľa). Do slabších včelstiev (do 6 rámikov), oddelkov, zmetencov a rojov stačí 1 pásik, ktorý sa umiestni v strede hniezda, medzi 3. a 4. rámik. Pásiky sa ponechajú vo včelstvách počas 3 až 30 dní, v závislosti od množstva zaviečkovaného plodu. Najneskôr 14 dní pred hlavnou znáškou je potrebné pásiky z úľov vytiahnuť.

Včelstvá sa odporúča ošetrovať na jar (pri prvej jarnej prehliadke) a v letnom-jesennom období (po vytočení medu). Klinické testy preukázali účinnosť Apidezu®v priemere 88,3% v jarnom a 97,7% v jesennom období.

Apidez® je schválený ÚŠKVBL, schvaľovacie číslo: 135/R/20-S.

Hmotnosť 0.11 kg